Jak balit dárky do látky

Jak balit dárky do látky

Vyzkoušej ekologické balení dárků

 

1

 

Dárky jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc.

Patří k nim také radost, kterou prožíváme při pohledu na milovanou osobu rozbalující si svůj dárek, který jsme pečlivě vybrali speciálně pro ni.

Víme, že důležitý je obsah balíčku, ale každý z nás myslí také na to, aby byly dárky pod stromečkem pěkně zabaleny. Máme k dispozici velký výběr balicích papírů s vánočními motivy, ale bohužel většina po rozbalení končí v koši. S recyklací to není tak jednoduché. Kvůli přidanému laminátu a lesklým přísadám nelze každý balicí papír zrecyklovat. Letos to však můžeš udělat jinak. Můžeš zkusit zabalit vánoční dárky do látky.

Zdá se Ti to ekologické, ale ne ekonomické?

Nezapomínej na to, že v tomto případě se nejedná o jednorázové využití balení. Látku lze používat opakovaně. Buď ji potom odložíš a využiješ Ty, nebo sám obdarovaný. Můžeš jí najít uplatnění v domácnosti. Například se z praktického látkového balení může stát šátek do vlasů, utěrka na nádobí... závisí jen na materiálu, který zvolíš. Může to být originální balení a zároveň součást dárku.

Balení do látek je velmi praktické. Látka je na rozdíl od papíru poddajná a umí hezky překrýt i dárky s nepravidelným tvarem. Pokud si s balením pěkně vyhraješ, můžeš svým šikovným řešením vytvořit třeba praktickou tašku.

 

Jak na to?

V první řadě bychom Ti doporučili určit si velikost látky, kterou budeš k zabalení dárku potřebovat. Mysli také na její opětovné využití. (Budeš například balit kosmetický balíček pro kamarádku a zvolíš si balení z jemného šifonu. V létě bude sloužit jako šátek do vlasů, tak si urči správný rozměr pro jeho univerzální využití).

2

 

Budeme potřebovat:

Vystřihneme a začistíme látku. Nechceme přece, aby se nám kraje páraly. Pokud nevíš jak, podívej se na náš postup na ušití kapesníku, který najdeš na blogu: Jak ušít pytlík na svačinu s kapesníkem + videonávod. Jedná se o nejjednodušší začištění okrajů, ke kterému Ti postačí klasický šicí stroj.

Ukážeme si pár balicích technik pro zabalení dárku do látky. První je klasická, druhá propracovanější, ale určitě se Ti zalíbí. ;)

 

Technika 1.: Standardní

Je to klasická, standardní metoda pro balení dárků. Postupujeme při ní stejně, jako při balení obyčejným balicím papírem. Namísto lepicí pásky použijeme špendlíky a balení ještě ozdobíme stuhou. Buď hotovou stuhou, nebo si můžeš ze stejné látky ušít stuhu vlastní.

3

4

5

6

7

 

Technika 2.: Furoshiki

Je to náročnější technika. Jedná se o japonské umění balení do látek. Lidé balili do látek zboží, aby se při přepravě nepoškodilo a nelákalo potenciální zloděje. Tento způsob se v Japonsku využívá v některých oblastech dodnes. Dokonce se postupně rozšířil do celého světa. Je to ekologičtější a modernější cesta, jak zabalit nejen dárky. Můžeš tuto techniku používat místo igelitového sáčku na jídlo a rovnou s ní balit svačinu pro Tvou ratolest. Dokonce si touto technikou můžeš vyrobit praktickou tašku.

Naučit se furoshiki sice vyžaduje trochu cviku, ale jakmile se do něj dostaneš, bude to pro tebe hračka. Však už naše babičky věděly jak na to, když do látek balily seno nebo oběd, když šly na pole. Na tuto metodu se nám nejvíc hodí dárek, který máme zabalený v krabici, ale nemusíš se bát ani jiných tvarů. Například předměty válcovitého tvaru nebo předměty ve tvaru koule. Každý zabalený balíček si můžeš ozvláštnit malým detailem. Například kvítkem nebo větvičkou.

Způsoby balení čtvercových a obdélníkových krabic

8

9

10

11

Způsoby balení jedné a dvou lahví

12

13

14

15

16

17

Způsob balení válcovitého předmětu

18

19

20

Způsob balení předmětu ve tvaru koule

21

22

23

Pokud si neumíš představit, na co by se dalo v budoucnu Tvé ekologického balení z látky využít, ukážeme Ti pár tipů. ;)

Z látkového balení může vzniknout:

  • Vánoční (nebo slavnostní) prostírání

24

25

26

 

  • Praktická taška

27

28

  • Šátek do vlasů nebo šátek na krk

29

  • Utěrka na nádobí

30

 

Určitě najdeš ještě spoustu dalších vkusných využití, a pokud ne, může sloužit stále jako praktické balení, ze kterého se budou těšit další a další obdarovaní. :)

Najdeš u nás také videonávod, který Ti s balením jistě pomůže.

 

JAK ZABALIT VÁNOČNÍ DÁRKY DO LÁTKY

JAK ZABALIT VÁNOČNÍ DÁRKY DO LÁTKY
Krásně zabalené dárky patří k Vánocům. Dost už bylo papírového balení na jedno použití! Zkus zabalit vánoční dárky do látky.