Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pojďme si společně ušít originální plavky s designovou gumou + střih ZDARMA

Ušime si spolu originálne plavky s dizajnovou gumou
+ strih ZDARMA

Léto je tady, a přestože máme rádi krásné letní počasí a čas dovolených, víme, že nás čeká i období, které si ne každá víme užít. Čas na plavky!
Co takhle ušít si plavky, ve kterých se budete cítit pohodlně, komfortně a zároveň skryjí i vaše drobné nedostatky? ;)

Čas výroby: cca. 110 minút
Obtížnost: vhodné pro pokročilé

Budeme potřebovat:


Prodej a sdílení tohoto střihu, ať už v elektronické nebo papírové podobě, je zakázáno. Střih je určen pouze pro osobní použití (nikoli jako produkt k dalšímu prodeji).

Látka

Výběr správné tkaniny plavek je velmi důležitý. Tkanina by měla být pružná, měkká, velmi elastická, prodyšná a kvalitní. Měla by poskytovat volnost pohybu a rychlé schnutí. Naše plavkoviny toto vše splňují a navíc obsahují polyuretanová vlákna, díky nimž jsou plavkoviny vysoce odolné proti oděru a opotřebení. I při častém používání a praní zůstává látka a potisk ve velmi dobrém stavu.

Naleznete u nás 3 velikosti střihu.
Vyberte správnou velikost, vytiskněte ji a vystřihněte. Pokud si nevíte rady s výběrem správné velikosti, najdete pomoc na našem blogu: Jak si správně vzít základní míry? Praktické tipy a triky

Nezapomeňte zkontrolovat nastavení tiskárny! Ihned po vytisknutípremerajte, zda střih odpovídá velikosti (v cm).

Velikost Obvod hrudníku Obvod pásu Obvod boků
Velikost S do 85 cm do 65 cm do 90 cm
Velikost M 85 - 95 cm 65 - 75 cm 90 - 100 cm
Velikost L 95 - 105 cm 75 - 85 cm 100 - 110 cm

Nejprve vytiskneme a vystřihneme střih, který jste u nás našli. K střihu není třeba přidávat žádné záložky švu. Šijeme overlockovým stehem co nejblíže k okraji látky (5 mm).

Spodní část - KALHOTKY

Tento střih kalhotek je vysoko vykrojený a má vyšší pas. Díky tomu dokáže zakrýt i spodní část bříška. Pevnější plavkovina má zeštíhlující a tvarující účinek.

1. Plavkovou podšívku si dáme do průhybu lícem k líci a napolohujeme střih předního i zadního dílu v záhybu (tečkovaná čára na střihu) na záhybu látky. Střih sešpendlíme obkreslíme.

2. Díly vystřihněme.

3. Stejným způsobem jako u podšívky plavek napolohujeme střih na plavkovinu.

4. Díly také vystřihněme.

5. Nyní je sešijeme v rozkroku. Postupně budeme vystřižené díly na sebe skládat v tomto pořadí:
a) Přiložte přední stranu plavkoviny lícem k líci k zadní straně plavkoviny.
b) Na tyto dvě vrstvy pak položte přední stranu podšívky plavek (rubovou stranou k rubovej straně).
c) Položte zadní stranu podšívky plavek na přední stranu podšívky plavek (lícem k sobě).
6. Po sešití kusy otočte tak, aby jedna strana byla celá podšívka a druhá strana celá plavkovina. Prošití není vidět ani na jedné straně, je skryté uvnitř.

a.)

b.)

c.)

d.)

6. Po zošití prevrátime diely tak, aby bola jedna strana celá z podšívky a druhá strana celá z plavkoviny. Šitie nie je viditeľné ani z jednej strany, je ukryté vo vnútri.

7.Sešijte boky kalhotek k sobě. Položte přední a zadní stranu kalhotek z plavkoviny na sebe (lícem k sobě). Obě strany kalhotek z plavkoviny sešpendlíme a sešijte overlockovým stehem.

8. Stejným způsobem, jakým jme sešili boky kalhotek z plavkoviny, sešijme i boky kalhotek z plavkovej podšívky.

9. Jdeme si začistit kalhotky v otvorech na nohy. Vložte kalhotky z plavkoviny do kalhotek z plavkovej podšívky. Obě vrstvy k sobě přišpendlete, aby se při šití neposouvaly. Tímto způsobem sešpendlíme oba otvory na nohy.

10. Sešpendlené otvory sešijeme overlockovým stehem.

11. Stejným způsobem, jakým jsme začistili otvory pro nohy, začistíme i horní otvor pro pás. Sešpendlíme vrstvy k sobě a otvor sešijeme overlockovým stehem.

12. Připravime si plavkovu gumu.
Změřte obvod otvoru a ustřihněte gumičku buď ve stejné délce, nebo o něco kratší, než je obvod (1 - 1,5 cm). Nedoporučuje se do otvoru příliš žasiť gumu (pro srovnání, na obr. 1 je guma více nažasená - kratší než otvor, na obr. 2 není guma nažasená vůbec - délka gumy je stejná jako otvor).

13. Gumičku našijeme po celé délce otvoru těsně podél okraje. Je to hlavně kvůli zpevnění okrajů, aby se dírky šitím a následným nošením příliš neroztahovaly.

14. Pak je sešijte volnějším rovným stehem. Gumičky budeme prošívat jedná se o pomocné šití, aby se při dalším šití neposouvaly. Šijte 1-2 mm od okraje. Šířka gumičky určuje šířku lemu.

15. Okraje (s gumou) přehněte na rubovou stranu a sešpendlíme. Pokud si nevěříte, můžete záhyb také prestehovať, ale upozorňujeme, že budeme ručně sešívat čtyři vrstvy látky a gumu, což není příliš snadné. V tomto případě doporučujeme šít rovně ve stroji, ale velmi pomalu.

16. Nastavíme si stroj (šířku a délku stehu) a prošijeme celý spodní ohyb cikcakovým stehem. Šijeme na rubové straně, pomalu a postupně. Připravíme si asi 7 cm prošijeme a pomalu dookola po celém obvodu zešijeme.

17. Stejným způsobem začistíte i druhý otvor pro nohu.

18. Připravíme si gumu. Naše designová guma je široká 5 cm. Guma by měla být o 3-5 cm kratší než obvod pasu (v závislosti od tloušťky a tažnosti gumy). Používáním se trochu roztáhne. Doporučujeme si gumu vyzkoušet na pase, ještě před tím, než ji budeme sešívat, abychom věděli, že nás nebude příliš stahovat. Začistíme si okraje gumy overlockovým stehem, aby se nám nepáraly.

19. Sešijeme konce gumy k sobě rovným stehem a a dosáhneme kruhu.

20. Rozložíme okraje a proštepujeme je rovným stehem.

21. Budeme připájet gumu k otvoru v pase kalhotek. Našpendlíme gumu k pasu kalhot. Nejprve ji připněte ke stranám, pak ke středu. Nebojíme se různých obvodů. Při šití natáhujeme gumičku do kalhotek. Snažíme se, aby záložka švu byla co nejmenší, aby nás při nošení netlačila.

22. Šijte po gume rovným stehem a při šití ji napínejte. Šijte pomalu a postupně. Ujistěte se, že je šev pěkný a rovný a že jste sešili všechny díly dohromady. Nejedná se o jednoduché šití, protože jednou rukou napínáme gumu a druhou rukou udržujeme rovný šev.

Gumu lze také přišít cikcak stehem nebo coverlockem s krycím stehem. Tímto způsobem bychom také měli záložku pěkně zachycenou ve švu. Z estetických důvodů šijeme pouze rovným stehem, protože chceme, aby design gumy vynikl. Protože se jedná o klasický rovný šev, je nutné gumu při šití natahovat, aby šev při nošení, oblékání a svlékání nepraskal. Pokud bychom používali jednobarevnou gumu, určitě bychom zvolili cikcak steh.

Nebojte se, že je guma kratší než pás kalhotek, což způsobuje, že se kalhotky v pase nařasí. Pěkně sedí na našem těle. Časem a častým nošením se gumy více roztahují.

Horní díl - BANDEAU

1.Plavkovou podšívku si dáme do průhybu lícem k líci a napolohujeme střih průhybem (tečkovaná čára na střihu) na průhyb látky. Střih sešpendlíme a obkreslíme. Vytisknutý vzor je ve skutečnosti 1⁄4 obvodu. Musí být zakreslena dvakrát v průhybu. Tímto způsobem připravíme dvě stejné části - přední a zadní.

2. Díly vystřihněme.

3. Stejným způsobem jako u podšívky plavek napolohujeme střih na plavkovinu.

4. Díly také vystřihněme.

5. Přejděme k sešití boků bandeau. Položte na sebe (lícem k líci) díly z plavkoviny. Sešpendlíme a sešijeme overlockovým stehem. Takto sešijeme i stejný díl z plavkové podšívky.

6. Vložte jeden díl do druhého, rubem k rubu, a sešpendlite ve švu.

7. Postupně přišpendlete jeden díl k druhému a pokračujte v sešívání a podšívání stejným způsobem jako při sešívání kalhotek v krocích 9 až 16.
V tomto případě budeme gumu více řasít do dílu. Počítejte s výraznějším obvodovým rozdílem mezi okrajem a střední částí bandeau. Před šitím si gumičku vyzkoušejte na těle.

8. Začistíme druhý okraj - přišpendlíme a sešijeme overlockovým stehem.

9. Zkusíme bandeau. Přímo při zkoušení na tělo našpendlíme ozdobnou, designovou gumu, která bude sloužit jako ramenní popruh. Připněte ji na přední a zadní stranu, podle toho, jak se vám líbí. Rozhodli jsme že půjde vpředu křížem a vzadu rovně dolů. (My - naše figurína :) potřebujeme 60 cm dlouhou gumu).

10. Sešijte oba sešpendlené konce gumy k sobě rovným stehem a vyčnívající okraje odstřihněte.

11. Na spodní okraj bandeau přišijeme designovou gumu.
Naše designová guma má šířku 5 cm. Guma by měla být o 3-5 cm kratší než obvod pod poprsím (záleží však na gume - její tloušťce a tažnosti). Používáním se guma trochu roztáhne. Před sešitím doporučujeme vyzkoušet si gumu na těle - nejprve pod prsy, abyste věděli, že nebude příliš těsná. Okraje gumy sešijeme overlockovým stehem, aby se netřepily.

Budeme postupovat stejně jako při šití kalhotek v krocích 18 až 22.

Výsledkem je designový kousek, který se dá nosit jako plavky, top pod sako nebo rozepnutou bílou košili, pod oversized průhledné tričko nebo jen tak :).

* Pokud máte doma coverlock, použijte místo cikcakového stehu podšití coverlockem. Stejně tak při šití gumy šijte místo rovného stehu krycím coverlockovym stehem. V těchto případech není nutné ani overlockové začistení. Stačí použít pomocný volný rovný steh.

* * Během šití si plavky průběžně zkoušejte a přizpůsobujte je své postavě. Střih nemusí sedět každému typu postavy. Nebojte se s ním vyhrát :)Související produkty